Čakry, naše energetické centrá

Slovíčko čakra v sanskrite znamená koleso. Tento termín bol prvýkrát objavený vo Védach, ktoré pochádzajú z obdobia 2500 pred naším letopočtom. Čakry predstavujú základné energetické centrá umiestnené v ľudskom tele, cez ktoré prúdi energia. Tradične najvýznamnejších je sedem čakier, ktoré sú umiestnené pozdĺž miechy, začínajú v spodnej časti panvy a vedú až po temeno hlavy. Zobrazujú sa ako lotosové kvety, z ktorých každý rezonuje na inej frekvencii a zodpovedá inej farbe. Jednotlivé čakry sa otáčajú doprava, alebo doľava, čo vedie k vyváženiu jing a jang. Stav čakier v našom tele súvisí so všetkým, čo sa v našom živote deje. Ak sú čakry v rovnováhe, vtedy sa cítime výborne, sme plní energie a elánu do života, a tiež sme zdraví. Akonáhle sú čakry v nerovnováhe, alebo zablokované, prejavuje sa to fyzickou nepohodou, ale aj psychickými ťažkosťami. Každá choroba sa najprv začne prejavovať na úrovni čakier, až následne na fyzickom tele.

Jednotlivé čakry a ich význam

  1. Koreňová čakra (Muladhara) – je umiestnená medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Je spojená s energiou zeme a základnými fyzickými a materiálnymi potrebami. Má červenú farbu, je blokovaná strachom.
  2. Sakrálna čakra (Svadhisthana) – je situovaná tesne pod pupkom a má oranžovú farbu. Je spojená so vzťahmi, ale aj sebaprijatím. Je blokovaná vinou a krivdou.
  3. Solar plexus čakra (Manipura) – nachádza sa v oblasti solárneho pletenca, t.j. 3-4 prsty nad pupkom. Reprezentuje ju žltá farba. Je centrom sily a osobnosti. Je blokovaná hanbou.
  4. Srdcová čakra (Anáhata) – srdcová čakra leží uprostred hrudníka, je zelená, alebo ružová. Ponúka nám kvality ako súcit, lásku a pokoj. Je blokovaná smútkom.
  5. Krčná čakra (Vishuddha) – piata krčná čakra predstavuje centrum komunikácie, nachádza sa v dolnej časti krku, nad krčnou jamkou. Je svetlomodrá. Je blokovaná klamstvom.
  6. Čakra tretieho oka (Ajna) – je umiestnená na čele medzi obočím, je čakrou intuície. Reprezentuje ju indigovo modrá farba. Je blokovaná ilúziami.
  7. Korunná čakra (Sahasrára) – je umiestnená na temene hlavy. Reprezentuje ju fialová farba. Je najvyšším sídlom dokonalosti v človeku, spája nás s univerzom, jednotou, prijímame ňou kozmickú energiu.

Vyváženie čakier

Ako sme si popísali vyššie, každá čakra má svoju farbu, a tiež vibruje na určitej frekvencii. K vyváženiu čakier nám tak môže dopomôcť nosenie farebného oblečenia. Napríklad ak chceme posilniť krčnú čakru, oblečieme si nejaký kúsok oblečenia svetlomodrý, častokrát postačí aj šatka. Na vyrovnanie a udržanie energetickej rovnováhy v tele nám tiež môžu pomôcť rôzne cvičenia, aromaterapia, zvukoterapia, pobyt v prírode, či liečivé minerály. V ďalších článkoch na mojom blogu sa budem venovať dopodrobna každej čakre zvlášť.

S láskou,

Najčítanejšie články:

Zdieľať tento článok:

Nahliadnite aj na tieto články

Vďačnosť

Život sa nám nedeje len tak sám od seba, vytvárame si ho svojimi myšlienkami, názormi, presvedčeniami, častokrát aj tými nevedomými.  Všade sa o tom píše, hovorí,

Dary a cnosti 12 znamení zverokruhu

Jedného dňa sa Boh postavil pred svojich 12 detí a do každého zasial semienko ľudského života. Potom k nemu každé dieťa pristúpilo, aby dostalo svoj dar.

Tajná reč čísel

Aký je plán mojej duše, moje poslanie, moje dary a kto vlastne som? Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladie veľa ľudí v dnešných časoch transformácie. Aké by

Wellness pre telo a dušu

Tibetské spievajúce misky – okrúhle, kovové nádoby rozličných tvarov a veľkostí pochádzajúce z oblasti Himalájí, kde sa dodnes aj vyrábajú. Tibetská miska po rozozvučaní paličkou vydáva